poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Siatkarski Idol: Mariola Zenik

Wzięło mnie na wspomnienia. Grzebiąc w folderach, przeglądając zawartość płyt natknąłem się na jeden filmik. Filmik, który można było kiedy zobaczyć na Yuotubie. Teraz jest niedostępny i długo ubolewałem nad faktem, że zniknął i nie dane mi będzie go obejrzeć, ale jednak mam go na własnym dysku! W końcu nie powinno mnie to dziwić, bo dotyczy on ważnej dla mnie osoby.

Mariola Zenik

Grająca na pozycji libero, ur. 3 lipca 1982 w Węgrowie. Mierząca 173 cm. Obecnie zawodniczka KPS-u Chemik Police.

Mistrzyni Europy, brązowa medalistka ME. Od 2007 roku nieprzerwanie na podium mistrzostw Polski! - Pięciokrotna mistrzyni Polski, czterokrotna wicemistrzyni Polski oraz dwa razy zdobywała brązowe medale.

Olimpijka z Pekinu. I właśnie z tej imprezy chciałbym udostępnić filmik zrobiony przez jakaś dobrą osobę:) Pozdrawiam! I taki dokument, a może i jeszcze bardziej szczęśliwszy chciałbym mieć z Rio.


I wciąż aktualne są słowa, które napisałem:
"Moja siatkówka niemal od początku związana była z grą Marioli Zenik i obu wierny jestem do dziś.  Piłka sama jej szuka. To dwa ciała wzajemnie się przyciągające, piłka sama do niej zmierza, a ona do piłki. Balansują na krawędzi bycia pod kontrolą i poza kontrolą, często na granicy błędu.

Jako zawodniczka posiada repertuar interwencji, które dodają widowisku uroku. Rozumiejąc przy tym i wyczuwając rządzące grą prawa dynamiki, całej fizyki a brnąc dalej w psychologię żeńskiej siatkówki to może i nawet metafizyki. Moc umożliwia jej ruch do piłki, wyzwolić maksymalną siłę. Dzięki szybkości skraca czas trwania ruchu z piłką lub do piłki, niesamowity i wyczuwalny czas reakcji zwiększa częstotliwość zagrań. Mariola jest zwinna i gibka, co pozwala jej odnaleźć się w każdej akcji w każdej płaszczyźnie i kierunku w przestrzeni i czasie. Ona nie stoi i nie czeka na piłkę, jak niektórzy twierdzą. Ona czyta grę, posiada umiejętność ustawiania się. Mariola jest wytrzymała i silna. Choć nie bierze udziału w akcjach ofensywnych, nie wykonuje energochłonnych wyskoków, imponujących ataków, piorunujących bloków to wykonuję wielką pracę w drugiej linii (często niezauważalną).

Ogromnym atutem są wyśmienite umiejętności techniczne odbicia palcami i sposobem dolnym przy jednoczesnej zmianie kierunku poruszania się i panowania nad nagraniem piłki do swojej rozgrywającej czy skrzydłowej powodują, że gra w przyjęciu czy w obronie jest jej zaletą. Gdy gra toczy się bardzo szybko, ona zdolna jest do błyskawicznego podjęcia decyzji. Nie ma wątpliwości, że potrafi zrobić użytek ze swoich umiejętności w każdym meczu. To siatkarka, którą jedną akcją może przesądzić o wyniku. Stać ją na błysk. Natchnienie, szósty zmysł? Nie ważne! Ważne, że to posiada.


I rzecz najważniejsza:
A poza tym? Mariola jest piękną kobietą! Jest moją idolką!"Chciałbym, aby moje obecne wspomnienia z Mariolką rozrosły. Tym samym wierzę, że wróci do reprezentacji, że powalczy z nią o dobre wynik, o wyjazd na igrzyska. Trudno mi teraz pogodzić się, że "dwójkę" ma ktoś inny, że nad tym numerem na biało-czerwonej koszulce nie widnieje nazwisko "Zenik". Przecież to jeszcze nie czas by powiedzieć pas, basta to koniec. Jest za wcześnie. Także walcz Mariolka i pokaż na co Cię stać, a wiem, że możesz!

3 komentarze:

 1. Chyba równie mocno trzymam kciuki za Mariolę Zenik ;) Uwielbiam tę zawodniczkę. Na szczęście na YT jest wiele innych filmików z jej udziałem. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Te słowa brzmią bardzo znajomo.. ;)

  Też trzymam kciuki za Mariolę. Niech wróci w wielkim stylu do reprezentacji! Tak jak mój idol rok wcześniej... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Solidarnie, kibicowsko!
  Też trzymam kciuki za powrót Marioli do kadry, niech to zrobi w tak wielkim stylu jak Mariusz Wlazły :)

  OdpowiedzUsuń