poniedziałek, 22 lipca 2013

Recenzja: "Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie" David Meek, Tom Tyrrell

Od niepamiętnych czasów. Od chwili kiedy zacząłem interesować się futbolem od tam był. Trwał na stanowisku menadżera Manchesteru United. Wydawało się, że jeszcze nie będę musiał uczyć się nazwiska nowego trenera Czerwonych Diabłów. A jednak sir Alex Ferguson powiedział pass i po 25 latach rozstał się z ekipą z Manchesteru.

Bogatą karierę Fergusona można poznać dzięki wydanej nakładem wydawnictwa Anakonda biografii sir Alexa Fergusona napisaną przez Davida Meeka i Toma Tyrella a na język polski przetłumaczoną przez Przemysława Rudzkiego dziennikarza stacji Canal+.

Biografia menadżera Czerwonych Diabłów opisuje nad wyraz dokładnie i ciekawie każdy z sezonów, które na Old Trafford spędził szkocki szkoleniowiec. Sir Alex Ferguson sprawił, że klub z Manchesteru powrócił do światowej elity, ponownie liczył się w walce o najcenniejsze trofea.  Z biografii każdy czytelnik dowie się czym jest słynna suszarka Fergusona, pozna fakty, jakimi kierował się Ferguson przedłużając kontrakt z Czerwonymi Diabłami.  Będą też wspomnienia piłkarzy, którzy mieli trenować pod opieką Fergusona. Ujawniona została tajemnica sukcesów MU, której podwaliny stanowiła praca jaką Ferguson wykonał stawiając i ufając młodym graczom. Dzięki takiej polityce Fergusona klub był liczącym się zespołem w Europie, ale też na świecie, nie wydając nieziemskim kwot na transfery. W książce znajdują się informacje, które zadowolą wiernych kibiców MU oraz tych, którzy po prostu interesują się futbolem. Oczywiście nie mogło zabraknąć opisów każdego z triumfu, które ekipa z Old Trafford zdobyła pod przywództwem Szkota.

Publikacja ta jest dobrym kompendium informacji dotyczących sir Alexa Fergusona. Liczne statystyki, choć nie zawsze czytelne ułatwiały zrozumienie tego, czego dokonał przez 25 lat Ferguson.
Książkę nie tylko szybko się czytało, ale też po prostu cieszy oko. Jest ładnie wydana i na półce prezentuje się nieźle. Twarda okładka, w środku okraszono wieloma zdjęciami adekwatnymi do treści znajdujących się na danej stronie. Minusem jest sporo literówek, za które należy obarczyć już wydawnictwo.

Kilka cytatów z książki:

,,Drużyna, która nie odczuwa radości z gry, nigdy nie będzie odnosić sukcesów. Gra w piłkę, nawet na najwyższym poziomie, zawsze powinna być frajdą i to jest ten duch gry, który chcę widzieć na Old Trafford, obok innych ważnych cech: umiejętności, determinacji, pasji, głodu. Cech, które tworzą zwycięski zespół. Moi zawodnicy muszą być pewni, że cieszą się z wyzwań”.

„Kiedy odnosisz sukces stajesz się bardziej cierpliwy, ale wciąż uważam, że trzeba czasem rozpalić małą iskrę. Jeśli w twojej naturze jest coś takiego jak wybuch, utrata kontroli nad sobą, to dopuść. Nie trzymaj tych emocji w sobie, uwięzionych (…). Rozrzuciłem po szatni tyle filiżanek, że nie jestem w stanie przypomnieć sobie wszystkich. Jeśli chodzi o mnie gniew jest dla mnie problemem. Wierzę, że utrata panowania nad swoimi emocjami jest okej, przynajmniej tak długo, jak robisz to z właściwych powodów”. 

„Im starszy jesteś, tym bardziej narasta w tobie poczucie winy. Jest jednak wielki strach, co ze sobą poczniesz? Mamy tyle przykładów ludzi, którzy odeszli na emeryturę i wkrótce znaleźli się w trumnie, ponieważ zrezygnowali z czegoś, co czyniło ich żywymi, trzymało przy życiu…”.

Po przeczytaniu tej publikacji nie mam najmniejszych wątpliwości, że Ferguson był człowiekiem wybitnym. To oczywiste. Za życia został legendą. Człowiekiem, o którym nie da się zapomnieć, a kibice Czerwonych Diabłów pewnie niejednokrotnie będą błagali o powrót szkockiego trenera na ławkę.

Osobiście posiadam jednak nutkę niedosytu, bowiem książka była zbyt grzeczna. Momentami odnosiłem wrażenie, że czytałem penegiryk na cześć Fergusona. Peany na rzecz Fergusona były na każdej stronie. Zabrakło mi ryski na idealnej, wręcz urastającym do mistycznej rangi postaci sir Alexa Fergusona.

Nawet wypowiedzi Gary'ego Naville’a, Paula Scholesa, Sama Allardyca czy Steva McClarena są wręcz przesłodzone, idealizujące postać Fergusona. Czytając książkę można zatracić się w rzeczywistości i uważać, iż Ferguson był człowiekiem bez skazy. A on sam powtarzał, że jest tylko zwykłym człowiekiem, który kocha futbol, a jak wiadomo zwykli ludzie także popełniają błędy. Wielką stratą jest fakt, iż o tych wpadkach, pomyłkach nie ma ani słowa, co uatrakcyjniło, ale przede wszystkim uwiarygodniłoby jak wielkim człowiekiem jest sir Alex Ferguson.

Mimo tego polecam ją wszystkim, bo o tym, że jest to pozycja obowiązkowa dla fana Manchesteru United pisać nie trzeba. Sięgając po tę książkę rozczarowani nie będą też sympatycy futbolu, ludzie związani z piłką, w szczególności trenerzy, którzy mogą poczytać o filozofii klubu z Old Trafford, również osoby zainteresowane tym jak działa tak wielki klub, jak nim zarządzać, jak traktować ludzi. Uznanie tej publikacji jako poradnika nie będzie żadnych błędem.

Moja ocena: 3,5/5

,,Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie”, David Meek, Tom Tyrell, tłum. Przemysław Rudzki, Wydawnictwo Anakonda, Warszawa 2012.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania dziękuję:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz