poniedziałek, 26 listopada 2012

Polscy sportowcy na portalu społecznościowym "facebook" - cz. II

Witajcie. Dotrzymując zapowiedzi publikuję drugą część moich obserwacji. W tym wpisie będą to w głównej mierze oceny subiektywnie aniżeli obiektywnie. W ilości fanów czy częstotliwości wpisów nie miałem za wiele do powiedzenia. To teraz, analizując atrakcyjność wpisów czy kontakt z fanami musiałem zawrzeć moje osobiste odczucia, stąd mogą pojawiać się pewne kontrowersje.

Atrakcyjność wpisów i komunikatywność z fanami, zaangażowanie

Karolina Woźniacka
Wpisy tenisistki są ciekawe. Fajnie, że pojawiają się też wieści spoza kortu. Wiadomości pojawiają się tylko w języku angielskim… tylko i wyłącznie. Tym samym tenisistka nie faworyzuje ani języka duńskiego, ani polskiego.
Kontakt z zawodnikami polega tylko na umieszczaniu wpisów, zawodniczka nie odpowiada na komentarze. W ostatnim czasie nie zorganizowano również konkursu.

Robert Lewandowski
Każdy fan Roberta znajdzie tam potrzebne wiadomości, za które odpowiada redakcja publikująca zapowiedzi, tabele, filmiki czy relacje. Korzystnie oceniam to, że są wieści nie tylko futbolowe: gratulacje dla Janowicza czy dementi w sprawie transferu. 
Sam Robert piszę krótko, ale treściwie i co najważniejsze ze zdjęciem. Wpisy są po polsku i po niemiecku, co pozwala dotrzeć do najbardziej zainteresowanych fanów.
Na stronie pojawiają się różnego rodzaju zabawy i konkursy z nagrodami, co jest doskonałym pomysłem.

Kuba Błaszczykowski
Bardzo podobnie jak u Lewandowskiego, z tą tylko różnicą, że wiadomości są krótsze czyt. treściwsze i mniej męczące. Wpisy rzecz jasna okraszone zdjęciami lub filmikami. Brawo za wiadomości w języku polskim i niemieckim. Niestety kontakt z fanami jest żaden, konkursu też nie było.

Agnieszka Radwańska
Wpisy są atrakcyjne zawsze z nieszablonowym zdjęciem. Informacje nie tylko czysto meczowe, są informacje o tym, jak i  gdzie spędza wolny czas, wakacje czy o udziale w akcjach charytatywnych. Informacje publikowane w języku ojczystym oraz angielskim. Niestety brak kontaktu z fanami, tak jak brak konkursów.

Justyna Kowalczyk
Niestety główny problem jest taki, że zawodniczka nie prowadzi profilu osobiście. Przez, co oficjalny fanpejdż jest tak naprawdę jednym z wielu. Trudno znaleźć tam wiadomości inne niż wszędzie.
Plusem jest zachęta fanów do codziennego przeglądania profilu, bowiem bardzo często pojawiają się różne zabawy, w którym można wygrać niespodziankę ;)

Bartosz Kurek
Krótko treściwie i na temat. Szkoda, że wszystko kręci się tylko i wyłącznie wokół siatkówki. Zdjęcia także nie zawsze są publikowane, a wiadomo, że obraz do człowieka przemawia znacznie lepiej niż słowo drukowane. A i koniecznie trzeba zablokować możliwość dodawania wpisów przez inne osoby na osi czasu, bywa to męczące.
Polscy fani mogą być zadowoleni, ale obcokrajowcy już nie, bowiem wpisy są tylko w języku polskim. Warto by to poprawić.

Kamil Stoch
Podobnie jak z profilem Kowalczyk. Słów od samego zawodnika brakuje, przez co spada atrakcyjność wpisów. Zdjęcia także nie zawsze się pojawiają.
Wieści tylko w języku polskim. O konkursie też nie słyszałem.

Łukasz Piszczek
Wpisy do najatrakcyjniejszych nie należą. Są krótkie, choć niewiele z nich można się dowiedzieć. Dobrze, że zawsze są fotografie. I podobnie jak u Kurka warto wyłączyć opcję dodawania wpisów od fanów. Plus za dwujęzyczność. Minus za brak konkursów.

Maja Włoszczowska
Bardzo interesujące wpisy, zawsze ze zdjęciem. Brakuje regularności, co do wpisów po polsku i po angielsku, ponieważ nie zawsze pojawiają się w tym drugim. Bywały również konkursy z nagrodami (bardzo poważnymi!), ale w ostatnim czasie niestety się nie pojawiły.

Marcin Możdżonek
Dotrwanie do końca wpisu siatkarza może być wyczerpujące, bowiem są długie, bardzo długie. Raczej niespotykane na innych profilach. Niestety przy tak długich wpisach nie ma żadnej grafiki…
Wielkie brawa za konkursy, choć są one organizowane zawsze przy udziale kogoś z zewnątrz, to na pewno brawo za zaangażowanie Możdżonka w tego typu przedsięwzięcia.

Marcin Gortat
Newsy okraszone, grafikami, filmikami czy fotomontażami zwiększają atrakcyjność. Dużo rożnych akcji mających zmobilizować i zwiększyć udział kibiców, specjalne pytania czy rzecz jasna zabawy, w której wygrać można piłkę czy koszulkę z podpisem Gortata.
Jest być może odpowiedzieć, dlaczego tak mało fanów posiada profil koszykarza. Brak wiadomości w języku angielskim.

Sebastian Boenisch
Nie ma tam nic, co mogłoby zapaść w pamięci kibiców. Czasem jakieś zdjęcie, czasem jakiś wpis. Kiepsko.

Mariusz Wlazły
Pod względem atrakcyjności wpisów nie ma się, do czego przyczepić :) Są wieści, które być powinny, są i zdjęcia. Konkursy są pod patronatem Fundacji Mariusza Wlazłego, tym samym siatkarz robi dużo, dużo dobrego. Przyczepić się mogę tylko do prowadzenia profilu tylko w jednym języku.

Urszula Radwańska
Profil prowadzony w podobnym stylu jak  i u starszej siostry. Wiadomości nie tylko z kortu, ale także z kuchni czy sesji zdjęciowej. Zawsze nietuzinkowe zdjęcia i intrygujące wpisy.
Kontakt z fanami jest zerowy, ale tenisistka stara się dotrzeć nie tylko do Polaków pisząc także po angielsku.

Jerzy Dudek
Dużo, dużo ciekawych wiadomości. Sporo zdjęć, które ubarwiają wpisy. Informacje z rożnych dziedzin życia Jurka Dudka. Konkursów z nagrodami nie ma, ale kontakt z fanami jest utrzymany, m.in. przez odpowiedzi na komentarze!

Damian Janikowski
Wpisy na ogół ciekawe, nie tylko o zapasach(a nawet odwrotnie, więcej jest o sprawach mało związanych z tym sportem). Ponadto zawsze jakieś zdjęcie bądź filmik.
Jakiś czas temu odbył się również konkurs. Pojawiają się także wpisy angażujące fanów, co należy ocenić pozytywnie.

Anna Rogowska
Tu mnie zainteresowała rzecz, że o tyczce we wpisach Rogowskiej jest tyle co nic! Z jednej strony fajnie, a z drugiej nie. Być może wynika to z mało aktywnego sezonu lekkoatletycznego, który zakończył się. Dlatego też na chwilę obecną profil mało atrakcyjny.

Adrian Zieliński
Regułą nie są zdjęcia dodawane razem z wpisami. Ponadto czasem pojawiają się odnośniki do oficjalnej strony, a nie chcę przecież czytać tego samego dwa razy. Brawo natomiast za kontakt z kibicami. Odpowiada na komentarze pod wpisami (niewielu sportowców to robi).
Szczególne wyrazy uznania, za stworzenie specjalnej akcji podczas, której sztangista odpowiada na pytania nadesłane przez kibiców.

Daniel Pliński
Zdjęcia są zawsze, a wpisy nie koniecznie. Co można interpretować, że siatkarz nie ma za wiele do powiedzenia. Ja chyba też nie będę miał, bo nic mnie nie urzekło. Mało atrakcyjne wpisy, brak zaangażowania.

Michał Kwiatkowski
Co tu pisać, skoro sam Kwiatkowski nic nie napisał. W wakacje jakoś się to kręciło i było ciekawe, ale teraz to szkoda pisać. :)

Konrad Czerniak
Na profilu każdy fan znajdzie to, co potrzeba. Wiadomości o startach, o rezultatach, które już miały miejsce. Ponadto coś ze sfery prywatnej. Szkoda, że nie zawsze są zdjęcia, ale jak widać nie można mieć wszystkiego. Na plus z kolei kontakt z fanami oraz organizacja konkursu. Minus za wpisy tylko w języku polskim.

Kądzioła i Szałankiewicz
Dużo się dzieje i jest co czytać, oglądać i słuchać. Mnóstwo zdjęć, grafik czy
klipów. Zaangażowanie i komunikacja z fanami jest dobra. Odpowiadają na pytania, uruchomili nawet czat. Pojawił się także konkurs.

Eugen Polański
Jedyne, co mogę pochwalić to, że wpisy są po niemiecku i po… POLSKU! Jestem pod wrażeniem. Niestety cała reszta w budowie.

Matkowski i Fyrstenberg
Dominują zdjęcia, dużo zdjęć. Niestety chciałoby się coś przeczytać. Myślę, że do poprawy jest sporo, zważywszy na fakt, że jest to czołowy debel na świecie, a profil na fejsie nie jest jednak nawet w czołówce krajowej.

Analiza atrakcyjności wpisów i komunikatywności z fanami, zaangażowania
Trzeba przyznać, że większość profili prowadzona jest w sposób atrakcyjny i przemyślany. I co ważne, w tej materii zachowana jest pewna regularność i estetyczność wpisów. Krótkie, acz treściwie wieści w stylu: co u mnie słychać i zdjęcie pod tekstem. Można natomiast przyczepić się do samych fotografii, które bardzo często nie prezentują nic ciekawego, bywają jednak takie profile, gdzie liczba albumów ze zdjęciami z różnych wydarzeń jest imponująca.

Bardzo mocno ubolewam natomiast nad bliskością z fanami. Tylko niektórzy sportowcy nastawieni są na dialog, a komentarz fana może liczyć na wiadomość zwrotną. Jest to jednak rzadkością, więc tym bardziej należy doceniać zawodników, którzy tak czynią!

Dosyć mocno skupiłem się również na globalności profilu, czyli umieszczania wpisów w języku ojczystym oraz innym. Myślę, że w tej kwestii jest co poprawiać, a tym samym można zyskać fanów na całym świecie, na czym jednak sportowcom zależeć powinno.

Całościowo
Na początku, krótkie wyjaśnienie tej kategorii, która zostanie przedstawiona w formie tabeli. Nie będzie to nic innego jest zbiorcze podsumowanie wszystkich wcześniejszych danych plus dodanie kategorii zwanej: ogólne wrażenie.
Profile oceniałem w skali od 0 do 5 w różnych kategoriach. Zsumowanie punktów ze wszystkich kategorii dało ostateczny rezultat.


Nazwisko Liczba fanów Częstotliwość Atrakcyjność Zaangażowanie Ogólne wrażenie Suma
Woźniacka 5 3 3 2 4 17
Lewandowski 4 4 4 3 4 19
Błaszczykowski 4 4 3 3 4 18
Radwańska A. 4 3 4 3 4 18
Kowalczyk 4 4 2 0 2 12
Kurek 4 4 2 3 4 17
Stoch 3 1 2 0 2 8
Piszczek 3 1 2 2 2 10
Włoszczowska 3 3 4 3 3 16
Możdżonek 3 2 2 4 2 13
Gortat 3 4 4 3 4 18
Boenisch 3 1 1 1 1 7
Wlazły 3 3 3 4 3 16
Radwańska U. 2 2 4 3 3 14
Dudek 2 5 3 4 4 18
Janikowski 2 5 4 4 3 18
Rogowska 2 1 2 1 2 8
Zieliński 2 4 4 5 4 19
Polański 2 1 1 1 1 6
Pliński 1 2 2 2 2 9
Kwiatkowski 1 0 0 0 2 3
Czerniak 1 3 3 4 4 15
Kądzioła i Szałankiewicz 1 5 3 4 4 17
Matkowski i Fyrstenberg 1 1 1 1 2 6

Fot. Oficjalny profil na facebooku Lewandowskiego
Tym samym. Ostateczna klasyfikacja prezentuje się następująco (w przypadku równej liczby punktów decydowała liczba fanów)


1 Robert Lewandowski
2 Adrian Zieliński
3 Kuba Błaszczykowski
4 Agnieszka Radwańska
5 Marcin Gortat
6 Jerzy Dudek
7 Damian Janikowski
8 Karolina Woźniacka
9 Bartosz Kurek
10 Kądzioła/Szałankiewicz
11 Maja Włoszczowska
12 Mariusz Wlazły
13 Konrad Czerniak
14 Urszula Radwańska
15 Marcin Możdżonek
16 Justyna Kowalczyk
17 Łukasz Piszczek
18 Daniel Pliński
19 Kamil Stoch
20 Anna Rogowska
21 Sebastian Boenisch
22 Eugen Polański
23 Michał Kwiatkowski

Na dzisiaj tyle. W następnym wpisie podsumowanie wyników i uzasadnienie, końcowe wnioski. Prócz tego porównam profile polskich zawodników z zagranicznymi gwiazdami, które prowadzą je... ale o tym może w następnej wiadomości :)

PS. Już napływają do mnie informacje o profilach sportowców, którzy nie zostali wzięci pod uwagę w tych obserwacjach. Tym samym zachęcili mnie oni do kontynuowania moich obserwacji. Może to się okazać jeszcze ciekawsze (porównując to co, teraz z tym co później), więc być może w styczniu ponowne zestawienie. Serdeczne dzięki za miłe komentarze!

3 komentarze:

 1. Wow!! ale się napracowałeś!
  Fakt, najważniejsze to dobry kontakt z kibicami i to aby wpisy były oryginalne i na temat.
  Konkursy też są ważne, ale dla mnie nie aż tak bardzo.
  Fajnie napisane, porównane, gratulacje! ;D
  Czekam na kolejną część ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna robota :)
  fajnie napisane, treściwie, rzeczowo ... :)

  Faktycznie kontakt z fanami najważniejszy, ale myślę że kibice są dość wyrozumiali dla swoich ulubieńców... profesjonaliści nie mają za dużo czasu dla siebie, więc dla mnie i tak rewelacja, że aż tylu z nich prowadzi swoje fanpage :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna praca. Gratuluje wytrwałości w przygotowywaniu tych wszystkich informacji. Do tego te statystyki - no nic dodać, nic ująć :) Zachęciło mnie to do poprzeglądania profili na facebooku. Podoba mi się to, że sportowcy faktycznie, chcą dzielić się swoim życiem z kibicami. Dodatkowo nie robią ego na przysłowiowe `odwal się`. To miłe.

  OdpowiedzUsuń