poniedziałek, 3 września 2012

TVP nie pokaże meczów kadry. Kolejny głaz do chlewu PZPN

Dziś rozpoczął się nowy rok szkolny. Ten wpis będzie zatem treściwy i niezbyt krótki, co by moi czytelnicy chodzący jeszcze do szkoły nie tracili czasu na czytanie :)

Będzie słów kilka o piłce nożnej. Niestety, bo nie będą to dobre wieści. Jestem kibicem reprezentacji, a wiadomość o niepokazywaniu spotkań eliminacji MŚ 2014 jest wydarzeniem smutnym. Wszystko przez: zachłanność firmy SportFive, która zajmuje się sprzedażą praw do reprezentacji, które nie wiadomo, jak, i dlaczego na tak długo (do 2020 roku) dostała od PZPN!

Pierwszy mecz nasi piłkarze rozegrają w piątek z Czarnogórą, ale tego meczu  w telewizji publicznej, ani innej ogólnodostępnej się nie zobaczy. Chyba, że się zapłaci - wszystko za sprawą coraz to modniejszego w polskich mediach systemu pay-per-view. 

TVP wydała nawet specjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym czytamy:

"Telewizja Polska informuje, że mimo długotrwałych negocjacji nie udało się osiągnąć porozumienia z firmą Sport Five w sprawie nabycia praw telewizyjnych do pakietu meczów piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 2012 – 2014. Telewizja Polska nie była w stanie sprostać wygórowanym finansowym oczekiwaniom kontrahenta.

Aktualne możliwości ekonomiczne TVP S.A. wynikają przede wszystkim z malejących wpływów reklamowych, kryzysowej sytuacji na rynku finansowym oraz zmniejszających się wpływów abonamentowych.

Telewizja Polska podtrzymuje gotowość nabycia praw telewizyjnych do meczów reprezentacji Polski jednak wysokość świadczeń finansowych nie może być oderwana od ekonomicznych podstaw i obecnych możliwości."

I jak zwykle cierpią na tym kibice. Po pierwsze telewizja publiczna ma pełnić misję publiczną i pokazywać m.in takie wydarzenia. Stanę jednak w obronię telewizji, której budżet nie jest bez dna (co gorsza, wydaje się, że ledwo zipie, a kanał TVP Sport jest mało dochodowy - i nie poprawiły tego Euro ani IO 2012). Powiedzmy sobie szczerze, nasi piłkarze w tej chwili nie są teraz tak atrakcyjni marketingowo. Dlatego nie ma co przepłacać za produkt marnej jakości. Dobrze, że TVP postawiło się SportFive, a co za tym idzie także PZPN-owi, który odpowiada za kontrakty z tym podmiotem.

Dobrze, że telewizje komercyjne także nie dały się skusić ofercie SportFive i także zrezygnowały z transmisji. Z pewnością, my kibice jakoś sobie poradzimy. A i będziemy mieć kolejny powód ustąpienia ze stanowiska prezesa Laty.

A system PPV? Mam jeszcze płacić za oglądanie piłkarzy? Niektórzy chyba mają świadomość, że wizerunek polskiej piłki jest nieskazitelny...Aby nie być wulgarnym: komuś się w dupie poprzewracało!
Fot. PAP

4 komentarze:

 1. Masz rację. Oni podjęli jakieś głupie decyzje a kibice cierpią...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wzięłam za oczywiste fakt, że mecze będą transmitowane w TVP, a tu taka niespodzianka.. Zdecydowanie komuś się poprzewracało.. xD

  OdpowiedzUsuń
 3. O! Tego się nie spodziewałam... To może być gwóźdź do trumny dla pana Lato.
  Kibice sobie poradzą, a Ci którzy kibicami są od czasu do czasu, pewnie zapomną, że wgl miał takowy mecz się odbyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Można było przewidzieć, że tak się to skończy. Prezes Lato sam siebie pogrąża. Kibice na pewno jakieś wyjście znajdą.

  OdpowiedzUsuń